Kancelaria Radców Prawnych  |  telefon: 42 698 09 09 | 90-418 Łódź|kancelaria@kacprzyk-bojaryn.pl

Negocjacje Biznesowe

Możliwości jakie dają negocjacje biznesowe i związane z nimi formalności

Negocjacje to podstawa w biznesie. To na nich w dużej mierze opierają się relacje z kontrahentami, partnerami biznesowymi czy też dostawcami. Powodzenie pertraktacji zależy od pozycji, doświadczenia, nastawienia i odpowiedniego przygotowania. Dlaczego warto posiadać umiejętność negocjacji i stosować ją w praktyce?

Umiejętne prowadzone negocjacje kluczem do sukcesu

Każdy z nas mniej lub rzadziej ma do czynienia z negocjacjami nie tylko w biznesie, ale także w życiu rodzinnym i społecznym. Dzięki umiejętności skutecznego negocjowania znacznie łatwej jest osiągnąć wyznaczone cele. Pertraktacje wewnątrz firmy, negocjowanie czy renegocjowanie umów – każda z tych sytuacji wymaga uzyskania korzyści dla obu stron. Bez rozmowy i ustępstw nie ma mowy o rozwiązaniu konfliktu interesów.

Negocjacje są szczególnie ważne dla ludzi zajmujących się biznesem. To właśnie od efektu pertraktacji zależy, czy podczas kupowania nieruchomości uzyskamy cenę ofertową czy transakcyjną. Negocjacje wymagają planu działania, wyczucia, kreatywności i cierpliwości. Każdy ruch powinien być częścią przemyślanej strategii. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie podpisania niekorzystnej umowy pod presją.

Negocjacje biznesowe a kwestie prawne

Kwestia wygranej czy przegranej nie jest najważniejsza podczas negocjacji, ale znalezienie porozumienia. Nie chodzi tutaj o walkę i zdeptanie przeciwnika, ale o wynegocjowanie jak najkorzystniejszych dla obu stron warunków, co zaowocuje w późniejszej współpracy. Obie strony mają mieć poczucie, że coś wygrały. Niezależnie od uzyskanego wyniku konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności związanych z podpisaniem umowy biznesowej, co warto zrobić w obecności prawnika. Niektóre umowy można zawrzeć jedynie na piśmie, w przeciwnym razie będą nieważne. Doradztwo prawne staje się koniecznością w przypadku skomplikowanych negocjacji. Prawnik posiada umiejętności komunikacyjne, które pozwalają efektywnie uczestniczyć w komunikacji interpersonalnej, dzięki wzajemnego zrozumieniu i zaufaniu. Doradzanie przy umowach opłacalne jest nie tylko dla prawników, ale i biznesmenów korzystających z ich pomocy. Ich zadaniem jest przeprowadzenie przez gąszcz przepisów i zapewnienie realizacji celów zapisanych w umowie.

Zobacz też: Czy i kiedy potrzebujesz prawnika przy zawieraniu umów, czyli o tym czy prawnik zabije każdy biznes.

2017-06-06T09:24:33+00:00 Maj 21, 2017|